9. 5. 2017

Letos v březnu se začalo kácet po okrajích cesty spojující podchod ze Sofijského náměstí s Modřanskou roklí. Na stromě se objevila tabulka: „Odstranění zdravotně nevhodných dřevin“.

Nejprve to navozovalo dojem běžného zdravotního prořezu stromů u cesty, kdy do ní některé větve trochu zasahovaly. Kácení ale postupně pokračovalo do hloubky porostu až do nedávné doby. Proto jsem požádal o autorizovaný posudek, který potvrdil mou domněnku, že za „zdravotně nevhodné“ dotyční aktéři považují stromy zdravé, které zřejmě ale překážejí dalším už stavebním zásahům.

To, že jde o stavební zásah v lesním porostu a zřejmě i o změnu využití lokality, dokládá i další vývěska, která se v oblasti na několika místech objevila až poté, když bylo vykáceno. Na této vývěsce je kácení ospravedlněno pobytem bezdomovců a zájemci ji najdou na této webové adrese.

To naznačuje možný skrytý záměr, že veřejnost o kácení neměla předem vědět. Tomu odpovídá i absence informací v odborech MÚ Prahy 12, kde jsem členem Komise životního prostředí. Časový posun je zřejmý i z fotografie, která je její součástí a kde už porosty leží.

Mám za to, že z celé řady příčin překročily okolnosti této akce, kterou mohla navodit zprvu dobrá myšlenka přivést do dalšího místa v krajině stéle častěji chybějící vodu, rámec slušného jednání až platných právních norem.

Revitalizace je proces, kde vznikne něco vitálnějšího než dříve – nikoliv ten, který jen nese takovýto název jako slovo zastírající něco podstatnějšího v pozadí. Pozadí je zde ale takové, že tato údajná revitalizace byla připravena bez jakéhokoli projednání s veřejností nebo alespoň předběžného oznámení v tisku, ačkoli je investována z veřejných peněz s dopady na veřejný prostor. Tuto akci neprojednala ani Komise životního prostředí či územního rozvoje MÚ Praha 12, ačkoliv se obyvatel této městské části nepochybně dotýká. Kdo a proč měl zájem se vyhnout veřejnému projednání vlivu projektu na životní prostředí?

Argumentaci ke kácení vzrostlých stromů údajnou přítomností bezdomovců pokládám za hloupý až bezohledný pokus sociálním podtextem ospravedlnit před veřejností zničení doposud vitálního porostu zničenými lidskými osudy. Je snad morální kácet vzrostlé stromy tam, kde se lidé bez domova pohybují?

V této lokalitě se doposud skutečně spontánně  rozrostl zejména topol kanadský, a právě pro svou vitalitu na relativně vlhké půdě (zvodněná vrstva je asi metr pod povrchem) donedávna velmi účinně tlumil prachové i hlukové zátěže vznikající při rozjezdech na přilehlé snad nejfrekventovanější křižovatce Modřan. Navíc svou mohutností vyrovnával místní mikroklima a zejména v období letních veder zajistil hned v sousedství rušných cest relativní chládek. Navržený projekt právě tyto podstatné funkce nevratně znehodnocuje. Navržená, sice pěkně přehledná, ale naopak velmi provzdušněná zahradní architektura s jezírkem – avšak vytvořená v sousedství prašného a hlučného zdroje – pozbývá vyjma formální estetiky kýženou funkčnost, která mohla pomoci zlepšit prostředí i nové výstavbě v okolí křižovatky. Co je v tomto případě důležitější – estetika či funkčnost?

V odůvodnění plošného kácení se píše o nevyhovujícím zdravotním stavu, který se ale v Modřanské rokli paradoxně nejvíce týká suchem postižených partií rokle nahoře na svahu, kde jsou velkoplošně poškozeny až odumírající smrky či borovice. Oproti tomuto lesu rostou stromy v okolí potoka a donedávna i na tomto vykáceném místě naopak vitálně. Proč zde nebyla, když už, tak místně využita možnost zdravotního prořezu stromů či křovin, které někomu u okraje cest snad vadit mohly? Proč paradoxně ještě vážněji poškozené stromy jinde v rokli nejsou takto „revitalizovány“?

Proč nejsou uvedeny náklady celé akce? Je to snad proto, že by se jako prakticky jediná opravdu „vitální“ okolnost mohla ukázat prospěšnost zde proinvestovaných veřejných prostředků pro dodavatelské subjekty?

Dotazem na magistrát a radnici se ukázalo, že chybí komunikace mezi těmito institucemi. Tento rozpor nejspíše stál za překotnou realizací tohoto projektu bez přemýšlení, bez vyjádření občanů a s nejistým dopadem na prostředí centra Modřan.

– Pavel Rada
člen Strany zelených