18. 9. 2019

To, co se odehrálo na posledním, mimořádném, zastupitelstvu (18. září 2019) svolaném bývalými koaličními partnery, tedy hnutím ANO a Změnou pro Prahu 12, se bohužel jinak nazvat nedá. Jak to tedy celé vzniklo? Magistrát v červnu vyzval městské části, aby samy rozhodly, jak velký bude nový koeficient pro výpočet daně z nemovitosti, od možnosti jejího zachování na velmi nízké úrovni, nižší než jakou dnes platí za mnohem levnější nemovitosti v Chomutově nebo kdekoliv v EU až po její zvýšení o sto procent. Pro vysvětlení: v současné době platí koeficient pět, který se při nejnižší možnosti mění na 2x 2,5 (tedy opět pět) až po 2x 5 (10) s tím, že možné intervaly jsou ještě 3,5 (7) a 4,5 (9). Rada městské části se na své červnové schůzce shodla právě na koeficientu 3,5, což znamená zvýšení daně o 40% odpovídající dvěma bodům koeficientu (z pětky na sedmičku) navíc.

Černá díra

Zvýšení této daně se samozřejmě chytila bývalá koalice a svolala mimořádné zastupitelstvo, kde by si tento nejvyšší orgán městské části měl podle nich odhlasovat zachování stávající daně. Zároveň právě tyto dvě koaliční strany pod vedením ČSSD nastavily minulé rozpočty tak, že v letech 2017 a 2018 byly schodkové, když každý rok chybělo v rozpočtu přibližně 30 milionů korun (v letech 2016 a 2017 za starostky Rázkové byly tyto schodky ještě mnohem vyšší). A jak tedy tato koalice schodky řešila? Jednoduše: použila na jejich umoření čerpání z rezervního fondu, který vznikl při zběsilé privatizaci městských bytů za starosty Hány (ODS). Ještě při nástupu těchto stran k moci zbývalo v těchto fondech asi 500 milionů korun, v roce 2019 pak už jen 12 000,-. Ano, čtete správně, 12 000,-. Pokud k tomu přičteme odhadované náklady na novou radnici, tedy zhruba 600-700 milionů přišly čtyři roky hospodaření Ano, Změny a ČSSD občany městské části na víc než miliardu korun. Za ní budeme mít pěknou novou radnici na místě pro většinu obyvatel Prahy 12 nedostupném a několik desetiletí, kdy budeme muset tento dluh splácet. A právě tyto strany teď požadují, aby občané městské části platili nízkou daň z nemovitosti a za to se jim citelně osekaly nejrůznější služby, počínaje kulturou a konče třeba školstvím. Což ve výsledku cenu těchto nemovitostí samozřejmě sníží. Tato daň navíc přitom průměrného vlastníka nemovitosti v hodnotě několika milionů korun přijde zhruba na jedno pivo měsíčně. Samozřejmě, tato změna může být pro některé obyvatele, tedy ty, kteří už dnes žijí na pokraji finančního minima, citelná a radnice by v jejich případě měla postupovat citlivě. Drtivá většina majitelů nemovitostí na Praze 12 si však zvýšení daně téměř nevšimne, ne víc než zdražení benzínu o pár haléřů.

Podrazit Točnou

Nicméně jedním z návrhů, které dala na program zastupitelstvu radní Hana Jandová s pirátským zastupitelem Ivanem Štěpkou, bylo zachování stávajícího koeficientu (2x 2,5) pro obyvatele Točné, kteří stále čekají na vybudování kanalizační sítě a jejich nemovitosti tím ztrácejí na ceně. A kupodivu, Změna pro Prahu 12 tento bod nepodpořila. Ano, ta Změna, která na každou schůzi zastupitelstva zve na interpelace občany Točné (vedených jejími vlastními kandidáty z volební kandidátky). Pravda, sama Změna toho pro vybudování kanalizace v uplynulých čtyřech letech opravdu mnoho nenadělala a navíc, když měla možnost, nezabránila uzavření jediného výpustního místa v Praze 12, takže auta se splaškami musejí jezdit přes celou Prahu až na Ruzyň, za patřičně navýšenou cenu. Za to Změně jistě její voliči z Točné poděkují, možná ještě o to víc, o kolik paní Rázková pro účely své show na zastupitelstvu navýšila objem výdajů na daň z nemovitosti po jejím zvýšení. Na obyvatele(!!) prý navýšení vyjde na 1000,- ročně. Pokud bychom tedy vycházeli z jejího odhadu a řekněme čtyřčlenné domácnosti, připravila tím Změna pro Prahu 12 jednu rodinu z Točné o 4000,- ročně. A to rozhodně není málo.

Být jako Trump

Přes závažnost problému celé zastupitelstvo probíhalo velmi nedůstojně, když si z něj pan Pinc s panem Boublíkem a paní Rázkovou udělali vlastní estrádu, v níž nejdůležitější nebyl reálný zájem občanů, tedy zachování nebo dokonce zlepšení služeb, které jim městská část poskytuje ale získání vlastních politických bodů. Bohužel, osoba současného prezidenta USA, Donalda Trumpa, ukazuje, že někdy estráda stačí, navíc Hnutí ANO nemá nic moc jiného, co by mohlo nabídnout, na druhou stranu u členů KDU-ČSL a STAN bych takto lacinou estrádu neočekával…

Jiří G. Růžička