6. 3. 2013
Městská část Praha 12 se vyznačuje velkým množstvím zeleně. Nalézají se zde parky, lesíky, ale i řada zahrádek v chatařské kolonii nebo u rodinných domů. Většina biologického odpadu z veřejných ploch se odváží na kompostárnu mimo Prahu 12., což pro Městskou část představuje zvýšené náklady. Přitom půda v městské zeleni je ochuzována o živiny, které buď musí být v místě nových výsadeb doplňovány nebo většina půdy se stává měně a méně úrodnou a tomu odpovídá i kvalita zeleně, která na ni roste. Dalším problémem je odkládání biologického odpadu občany na okraje lesů, ale i parků a dalších ploch veřejné zeleně. Většina občanů si kompostuje na zahrádce, část z nich využívá i sběru biologického odpadu hl. m. Prahy. Bohužel však část z nich přebytky odkládá na veřejné plochy, což nejen že nevypadá hezky, ale i následný úklid těchto černých skládek představuje pro městskou část další náklady.
Snažili jsme se najít způsob, jak tento trend zvrátit, tzn. aby biologický odpad volně neležel na veřejných prostranstvích a nehyzdil vzhled města, ale naopak jsme ho využili pro získání humusu, který využijeme na přilepšení na záhony a ke stromům a keřům.
Tak se zrodila myšlenka dát možnost občanům kompostovat přebytky ze zahrádek na veřejných prostranstvích. Proto jsme začali na Praha 12 v červnu letošního roku projekt komunitního kompostování. Z počátku jsme zkušebně rozmístili deset dřevěných kompostérů v parčících a na okraji lesů, blízko zástavbě rodinnými domky, kam by občané mohli svoje přebytky ze zahrádek (trávu, plevel a další rostlinné zbytky) odkládat.
Radnice je využila i při veřejných pracích, kdy dlouhodobě nezaměstnaní odstraňovali plevel z chodníků a ostatních komunikací. Plevel se dříve odvážel do sběrného dvora, což představovalo zbytečné nároky na odvoz a jeho další zpracování. Mnohdy multikára vezla pouze několik pytlů plevele.
Občané se do projektu ochotně zapojili a začali kompostéry využívat. Kompostéry se postupně zaplňovaly a proto jsme během léta zajistili několik dalších, včetně menších plastových, které jsme umístili k bytovým domům. V současnosti je na městské části umístěno 20 kompostérů.
Kompostéry mají několik rozměrů podle toho, pro koho jsou určeny. U bytových domů, kde mají občané pouze malé zbytky zeleně z pletí předzahrádek, jsme umístili malé plastové kompostéry o velikosti 390 l, které lze koupit v obchodní síti za cca 900 Kč. K rodinným domkům by však tento typ nestačil, proto jsme nechali udělat větší kompostéry z prken. Mají rozměr 2 x 2 x 1,2 metru a mají tu výhodu, že se dají snadno sestavit a rozebrat. Jeden stojí 3500 Kč a jeho životnost je několik let. Největší kompostéry o rozměru 2,5 x 2,5 x 1,2 m jsou umístěny v zahrádkářských koloniích. Zde jsou i nižší nároky na estetický vzhled kompostéru, takže pro výrobu jsme mohli využít odložené europalety. Cena jednoho takto vyrobeného kompostéru je cca 2 tis. Kč. Velké kompostéry mají otevřenou přední stěnu, aby občané mohli přivést odpad až do kompostéru na kolečku. Objednali jsme i kompostéry z recyklovaného plastu, které stojí 6 000 Kč, ale mají oproti dřevěným delší životnost.
Kompostéry jsou opatřeny informačními tabulkami, jaký odpad do něj patří a jaký nepatří. Nepotvrdily se obavy, že občané budou do kompostéru házet nebiologický odpad. Až na několik plastových lahví či plechovek hozených do kontejneru u cyklostezky, jsme našli v komposterech pouze odpad biologický. Problémy jsou v podstatě dva. První je, že někteří lidé do kompostéru odhazují větve, které nelze zkompostovat. Druhým problémem je, že občané nerespektují, že kompostér je již naplněný a odkládají biologický odpad vedle kompostéru.
V září 2011 byla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová oceněna zvláštní cenou za rozvoj komunitního kompostování za snahu o zapojení široké veřejnosti do společného kompostování v soutěži Miss kompost, kterou pořádá občanské sdružení Ekodomov. O tom, že se Praha12 stává rájem pro kompostování svědčí i to, že v téže soutěži získali první cenu za nejkrásnější kompost manželé bydlící taktéž na Praze 12.Každým rokem projde kompostérem odhadem několik tun biologického odpadu, za níž by jinak městská část platila 1000 Kč – za dopravu do sběrného dvora, odtud do kompostárny s poplatkem za uložení. Na jaře letošního roku jsme již získaly první úrodnou zeminu a využily ji k výsadbě květin a keřů v parcích Projekt kompostování na veřejných plochách samozřejmě nemůže nahradit v plné šíři management zeleně, který např. při jedné seči představuje desítky tun posekané trávy, ale zlepší vzhled města, ulehčí občanům odkládání přebytků, vyrobí potřebný humus a ušetří náklady.Na konci roku 2012 se celý program komunitního kompostování rozšířil dvěmi novými směry.
Ozvala se nám řada občanů z bytové zástavby, že by se také chtěli do kompostování zapojit s bioodpadem z kuchyní: zbytky jídla, ovoce a zeleniny, čajové sáčky atd. Koupili jsme proto kompostéry, které jsou uzavřené a s izolací, takže kompostování probíhá po celý rok. Kompostéry jsou opatřeny zámkem na číselný kód, který obdrží zájemci z okolní zástavby. Zkušební místa budou v ulicích Fišerova a Levského. Instalaci předpokládáme v březnu 2013. Všechny občany v okolní zástavbě osobním dopisem oslovíme, aby se do kompostování zapojili. Získanou zeminu občané dle vlastního zájmu využijí na předzahrádkách před bytovými domy nebo pro květiny pěstované v truhlících na balkonech a pro pokojové rostliny. O kompostéry se společně s občany bude starat i pracovník radnice, aby byl při kompostování zajištěn správný postup.
Další oblast na kterou jsme se zaměřili je osvětové působení. Začali jsme od těch nejmenších. Do kompostování jsme pilotně zapojili osm školek. Mateřské školky dostaly kompostér z recyklovatelného plastu, do kterého dávají bioodpad z kuchyně i ten, který děti přinesou z domova. Pracovníci odboru životního prostředí pro ně uspořádali přednášky o kompostování. Hravou formou se na přednáškách se děti dozvěděli, jak cyklus kompostování probíhá, čím je prospěšný a jak samy mohou přispět. Vyvrcholení programu kompostování na školkách lze právem označit divadelní představení „Vivat kompostela“, ekologického občanské sdružení EKODOMOV, které zábavnou formou představilo dětem cestu tvorby kompostu. Dramatické putování hlavního hrdiny pana Ohryzka z Jablka nenechalo žádné dítě chladným. Za vydatné podpory všech dětí našel cestu z pekla popelnice na směsný odpad do ráje v kompostu na zahradě s kvetoucími stromy a zurčícím potůčkem.
– Eva Tylová
místostarostka pro životní prostředí a územní rozvoj
zvolena za Změnu pro Prahu 12, členka Strany zelených