dřevní štěpka

15. 3. 2013

Ačkoliv zastupitelé na pražském magistrátu přes odpor Strany zelených i samotné veřejnosti rozhodli v lednu loňského roku formou vyhlášky, že se opět může většina chodníků solit chloridem sodným (případně chloridem vápenatým), na Praze 12 se dále využívá na posyp komunikací i chodníků štěrk, který nově na vybraných místech střídá dřevní štěpka.

Solení chodníků je velmi neekologické a nebezpečné, a to z několika důvodů. Sůl stéká do základů budov, do trávníků a ke kořenům rostlin, do spodních vod. Poškozuje tlapky psů a jiných domácích zvířat nebo poškozuje karosérie automobilů, ničí řetězy a převodová zařízení kol a motocyklů, způsobuje škody na obuvi. Sůl prosakuje do základů budov a poškozuje jak ocelovou konstrukci, tak beton.

Ani štěrk není ideální, je třeba ho na konci sezony sebrat a odvézt. Také si občané stěžují, že je štěrk tlačí a ničí jim podrážky u obuvi.

Naopak výhody dřevní štěpky vysvětluje místostarostka Prahy 12 Eva Tylová: „Zkusili jsme v zeleni sypat štěpkou chodníky, které se jinak během zimy neudržují. Štěpka má mnoho výhod. Je to ekologický materiál, který lze po skončení zimního období dle povrchu sypaného chodníku smést např. ke keřům. Nebo pokud není povrch chodníčku zpevněný, lze ji nechat na chodníku, který je tím naopak zpevněn proti rozbahnění.“ 

– Radim Kostlivý
člen Strany zelených